Ohňostroje, petardy, dělobuchy, ale také barevné dýmovnice nebo prskavky. To všechno známe a to všechno během roku několikrát vytahujeme ze spíží. Mluvíme o krásné nebeské podívané, se kterou oslavujeme příchod dalšího roku a se kterou se loučíme s tím předcházejícím. Stejně tak s ní oslavujeme příchod potomka, výročí, oslavu narozenin nebo svatbu. Víte ale, jak vlastně charakterizovat tento druh nebeské podívané?
Civilní pyrotechnika dostupná od patnácti let
V současné době dělíme pyrotechniku na několik druhů a zábavná je pouze jednou z kategorií. Definovat ji lze jako civilní pyrotechniku, která je především o světelném, dýmovém a zvukovém efektu. Pyrotechnická směs je dostupná buďto v kontejnerech nebo plastech. V žádném případě ale není dostupná osobám mladším patnácti let.
Dělí se rovnou do několika dalších kategorií, které se liší věkem jejich držitele. První jsou rachejtle dostupné osobám starším patnácti let, osmnácti let, další pak jedenadvaceti let.
Jaké efekty patří k nejoblíbenějším?
Zábavní pyrotechnika je bezesporu o oněch efektech, které se na nebi ukazují. A podle nich můžeme určit jejich oblíbenost. Vůbec nejoblíbenější jsou takové ohňostroje, kterým se říká kulové nebo válcové pumy. Efekty, které vznikají na obloze po jejich vybouchnutí, jsou různě pojmenované. Zatímco některým se říká brokátová koruna, jinému zase chryzantéma či létající rybky.
Co stojí za krásnou podívanou na nebi?
Pojďme se však podívat také do ohňostrojů, respektive jednotlivých petard. Co stojí za oněmi efekty, jaká je ta hlavní ingredience stojící za skvělou světelnou show? Je to bezesporu prach, ledek, uhlí a síra, dále pak železné piliny, zinkové a měděné piliny. A někdy také různé soli, které vzniklý plamen zbarvují do pestrobarevných tónů.