Bydlení

Jak probíhá montáž bojleru a proč potřebujete odborníka

Co všechno obnáší montáž bojleru a proč je vhodné se do podobného úkolu nepouštět svépomocí a ponechat vše na odbornících?

Jak na přípravu montáže bojleru

Nejprve je nutno demontovat původní zařízení. To může zvládnout i laik. Problémy však přicházejí už s kotvením nového zařízení.

Je totiž potřeba zvolit adekvátně dimenzované hmoždinky a šrouby. Musíme si uvědomit, že bojler bude po naplnění vodou velmi těžký. Pro zjednodušení se tak někdy používá speciální úchytová konzole, která navíc prostor dobře připraví i na výměnu bojleru.

Poté přichází na řadu zapojení bojleru. Ten je sám o sobě výkonným elektrickým zařízením. Odbornou způsobilost upravovala někdejší „padesátka“, tedy vyhláška Českého úřadu bezpečnosti práce a Českého báňského úřadu o odborné způsobilosti v elektrotechnice 50/1978 Sb. Tuto oblast následně redefinoval zákon 250/2021 Sb.

Jak na správné zapojení bojleru

Na trubky se našroubují spojky a na vstup u studené vody se montuje tzv. pojistný ventil. Mezi přívodem studené vody a bojlerem se již nesmí nacházet žádný ventil, klapka a podobný prvek. Výstup z pojistného ventilu je nutné dále svést do kanalizace. Připojte vstup pro studenou a výstup pro teplou vodu.

Elektrický zásobníkový ohřívač je potřeba připojit do elektrické zásuvky nebo trvale zapojené přípojky.

Většina v současnosti dodávaných zařízení na trhu pro domácnosti s příkonem nejvýše 3,6 kW je vybavena přívodní šňůrou s koncovkou do 230 V zásuvky. Zejména výkonnější zařízení disponují pouze kabelem bez koncovky, případně pouze svorkovnicí pro připojení kabelu.

Ve druhém případě se striktně vyžaduje, aby bojler zapojila osoba s příslušnou elektrikářskou kvalifikací. Vadné tohoto zařízení zapojení do elektřiny může mít fatální následky.

Důsledky nesprávně zapojeného bojleru

Důsledkem nesprávného zapojení bojleru může být nedostačující ohřev. Bojler pak je schopen dodat pouze vlažnou vodu.

Stejně tak můžete snížit životnost některých komponent, případně poškodit celé zařízení. Důsledkem nesprávně zajištěného namontování může být také vytopení nemovitosti, případně vznik požáru. Neodborná montáž také znamená, že se připravíte o záruku na zařízení.

V krajním případě se, dojde-li ke škodám na majetku nebo na zdraví osob, stáváte za tento stav trestně odpovědnými.

Montáž bojleru odborníkem

Ať už potřebujete montáž bojleru v Praze či jinde, vždy tak má význam oslovit odborníky. Ti jsou kromě instalace nového zařízení zároveň schopni obratem zlikvidovat to původní. Dokonce ani v případě, že se tak již nevyplatí oprava vašeho starého bojleru, vám tak nezůstanou žádné starosti navíc. Případně vám navíc pomohou vybrat i vhodný typ zařízení tak, aby splnil požadavek konkrétní domácnosti na velikost, účinnost a energetickou spotřebu.

Nejčastěji se v praxi lze setkat s bojlery těchto značek:

  • Dražice
  • Ariston
  • Tatramat
  • Stiebel Eltron
  • Bosch
  • Vaillant
  • Junkers
  • Protherm

Pro odborníky však není problém namontovat dokonce ani bojler značek jiných včetně modelů atypických.

Správná montáž je zcela klíčová pro adekvátní funkčnost zařízení. Se skutečnými experty na tuto sféru se nemusíte obávat pozdějších technických problémů, jako jsou netěsnosti, úniky vody nebo zvýšené náklady na energii. Díky vynikajícím profesním znalostem a dostatku zkušeností se lze veškerým rizikům snadno vyhnout. Zároveň jsou zaměstnanci kvalitní instalatérské firmy vyškoleni v nejnovějších technologiích a postupech.

Počítat také můžete se zárukou. A to v délce minimálně 2 let na práci. Standardem je pak zákonná záruční lhůta na zařízení, která opět činí 2 roky. V případě bojlerů renomovaných značek však můžete očekávat záruční lhůtu delší, dokonce až 5 let.


Redakce radí: Nejčastěji se v praxi lze setkat s bojlery těchto značek.


Related posts

Řešením čím dál dražších novostaveb může být koupě staršího domu

svet zeny

Studentský pokoj se vším všudy. Na co nezapomenout?

no-media.cz

Kärcher představil nové tyčové vysavače a řadu dalších výrobků

svet zeny