Finance

Letos se pohled na finance podstatně změnil. Na co si lidé půjčují během podzimní vlny pandemie?

Dopad současné pandemie na naši ekonomiku je značný. Běžné půjčky na bydlení a dovolené letos nahradily půjčky na základní živobytí. Ministerstvo financí sice v rámci úvěrového moratoria umožnilo odklad většiny splátek, avšak odklady už skončily a krize trvá nadále. Lidé se tak potýkají se stále větší finanční nouzí, která každým dnem, kdy přetrvávají opatření, neúprosně roste.

Nouze spojená s pandemií

Ze začátku se zdálo, že krize brzy přejde. Bylo možné chodit nadále do práce, případně pracovat z domu, a pokud máte zodpovědný přístup k rodinnému rozpočtu, odložené peníze na čas vypomohly. To, co však mělo trvat jen několik týdnů, se postupně prodloužilo na několik měsíců a v závěru krize trvá takřka celý rok.

Úvěrové moratorium, umožňující odklad splátek na 3 nebo 6 měsíců, skončilo. Během roku bylo možné odložit splátky do 31. července, maximálně však do 31. října roku 2020, kdy bylo moratorium ukončeno. Banky nadále nabízí pomoc klientům, kteří se dostali do finančních problémů a nejsou momentálně schopni je řešit.

Například Česká spořitelna nabízí na svých stránkách hned dva formuláře, jeden pro fyzické osoby a druhý pro podnikatele a právnické osoby, skrze které je možné požádat o pomoc se splátkami osobních a firemních úvěrů. Podobně je to například u Raiffeisenbank, Air Bank, ČSOB a dalších bank.

Během roku byl podle České národní banky poskytnut odklad u téměř 359 tisíc úvěrů z přibližně 400 tisíc podaných žádostí. Celková částka odložených splátek se vyšplhala téměř na 445 miliard korun. Při ukončení se rozběhla druhá vlna pandemie, která krizi ještě více prohloubila. Tentokrát se však další odklady nekonaly.

Půjčka jako řešení

Zatím není jisté, kolik lidí se dostane do dluhové pasti. Mnozí z těch, kteří první vlnu pandemie přečkali úspěšně, aniž by se zadlužili, sáhli do vlastních rezerv. Avšak během druhé vlny se i oni mohou potýkat s finančními problémy. Ministerstvo zdravotnictví náš už nyní varuje před třetí vlnou, která by mohla přijít začátkem příštího roku.

Základem je problémy neodkládat a snažit se je řešit co nejdříve. Ve chvíli, kdy přestanete komunikovat, může úvěrová společnost nabýt dojmu, že půjčku splácet nechcete. Namísto návštěvy exekutora, ke které by mohlo v krajním dojít, si raději včas vyřiďte nový splátkový kalendář podle současných možností.

Skrze veškerou snahu se však můžete dostat do situace, která pro vás nebude řešitelná jinak než úvěrem. Mnozí lidé se obrátili na hotovostní půjčky, umožňující krátkodobé řešení jejich těžké situace. Tento typ půjčky nabízí některé banky, ale především nebankovní společnosti. Většinou se pohybuje v řádech tisíců až několika desítek tisíc korun. Půjčku lze většinou vyřídit ještě ten den a je dostupná pro ty, kteří nejsou zařaditelní do kategorie solventní – jedná se většinou o malé podnikatele, ženy na mateřské nebo důchodce.

Riziko každé půjčky spočívá ve vlastní nezodpovědnosti. Pokud jste přišli o zdroj příjmů a chybí vám několik tisíc na zaplacení splátky, nájmu nebo na běžné živobytí, je třeba mít na paměti, že podobná půjčka dokáže vyřešit vaše problémy pouze na několik týdnů nebo měsíců. Ve chvíli, kdy peníze dojdou, budete muset řešit, kde vzít další. Když to tak půjde dál, a vy stále budete bez příjmu, můžete se snadno dostat do dluhové pasti, z které není snadné uniknout. 

Abyste se vyhnuli exekučnímu řízení, můžete stávající situaci řešit formou insolvence. Jedná se o stav platební neschopnosti, kdy na základě vaší vlastní žádosti proběhne insolvenční řízení – druh soudního řízení, při kterém je projednána vaše situace. Proběhne-li řízení úspěšně, je pozastaveno vymáhání dluhů, půjčky se přestávají úročit a exekutoři už si na vás nepřijdou.

Zodpovědný přístup

Dluhy nejsou neřešitelné, pokud se k řešení dostanete včas. Abyste se potížím vyhnuli, je potřeba mít zodpovědný přístup k hospodaření s vlastními příjmy, případně s rodinným rozpočtem, a to nejen v době pandemie.

Klíčem je naučit se hospodařit v zelených číslech. Vaše příjmy by vždy měly přesáhnout vaše výdaje bez ohledu na to, kolik vyděláte. Bokem byste si měli odložit alespoň pár set korun, v lepším případě několik tisíc měsíčně, abyste si vybudovali vlastní finanční rezervu.

V době krize, kdy přijdete o práci nebo máte omezené podnikání, je však na budování finančních rezerv pozdě. Přesto byste právě v tento moment, pokud to situace jen trochu dovolí, měli odkládat bokem peníze, které nutně nepotřebujete. Ačkoli se může aktuální situace zdát vážná, zatím nevíme, jaký bude vývoj pandemie v příštím roce.

Začněte pečlivě zvažovat každý nákup předem. Většina výdajů by měla zaopatřit chod vaší domácnosti a základní potřeby jako jsou jídlo, pohonné hmoty pro dopravu do zaměstnání, náklady na děti, splátky půjček, návštěvy lékaře, účty za telefon a další nezbytné věci.

V druhé fázi byste měli přemýšlet, zda je skutečně vše, za co utrácíte, důležité. Většina lidí je zvyklá na určitý životní standard, který považuje za nezbytný, ať už jsou v něm zahrnuty návštěvy posiloven, pravidelné večeře nebo nejnovější model mobilního telefonu. Teprve až nastane krize a nám se sníží příjmy, jsme nuceni přehodnotit, za co vlastně utrácíme a zda se bez toho skutečně, alespoň na čas, neobejdeme.

Related posts

Jak si vedly měny v roce 2021

no-media.cz

Veselý starosta bez papírování? Pro DigiDay žádný problém!

no-media.cz

Tangenciální ventilace v úředních deskách DigiDay vám ušetří desítky tisíc

no-media.cz