Během výkonu trestu má odsouzený člověk nárok na příjem pošty. Nelze ale posílat cokoliv. Na co má každý odsouzený nárok? Podívejte se na náš přehled.
Toto poslat můžete
Lze poslat balík do vězení? Samozřejmě to možné je, pouze je třeba se řídit jeho povoleným obsahem. Kilový balík do vězení, ve kterém jsou například časopisy a noviny, se do většiny věznic dají posílat bez omezení. Nárokový balík do vězení se řídí platnou legislativou a jeho příjem i obsah je stanoven zákonem. Co je dobré vědět?
Co je nárokový balík
Současná legislativa umožňuje odsouzeným přijímat nárokový balík. Přesně takto je označován balík, jehož hmotnost nepřesáhne pět kilogramů. Odsouzený jej může dostat jednou za 6 kalendářních měsíců. Pokud je ve vazbě, pak jednou za 3 měsíce.
Obsah nárokového balíku je nejčastěji složen z trvanlivých potravin, hygienických potřeb, tabákových výrobků, kávy a čaje. Obecně se v tomto balíku odesílají tabákové výrobky i těm, kteří nekouří. V mnoha věznicích právě tabák funguje jako „platidlo“ mezi vězni.
Dopisy se přijímají kdykoliv
Do věznice je možné posílat klasické listovní zásilky formou dopisů. Jejich příjem nijak omezen není. Omezení ale platí například na zasílání elektroniky. Do výkonu vazby je například možno odeslat radiopřijímače s legislativně upravenými parametry. Elektronické holicí strojky, CD přehrávače a TV přijímače jsou omezeny dle daných pravidel každého vězeňského zařízení.
Elektronická zařízení, která jsou poslána do výkonu trestu, vždy podléhají kontrole odborné firmy. Po zkontrolování přístroje je tento předmět zapečetěn. Cenu kontroly hradí příjemce ve výkonu trestu.
Do vězení je možné zasílat nejen dopisy, ale také balíky. Některé věznice umožňují také příjem elektroniky, je však vždy dopředu třeba vědět, zda je to v konkrétním zařízení umožněno a zda budete posílat elektroniku, která je na seznamu povolených přístrojů.