Dospávání o víkendu nepomáhá spánkové deprivaci během týdne. Tvrdí to američtí vědci na základě studie, ve které dvěma skupinám zdravých lidí omezily spánek na ne více než pět hodin za noc.
Jedna skupina měla spánek omezen během celé studie, druhá mohla svůj spánkový deficit dohnat během víkendu. Obě skupiny si v noci dopřáli ve větší míře malé občerstvení a následně tak v porovnání se začátkem studie přibraly na hmotnosti a také vykazovaly znaky zhoršujícího se metabolismu. „V konečném důsledku jsme nezaznamenali lepší výsledky metabolismu u lidí, kteří spali během víkendu,“ uvedl hlavní autor studie Chris Depner, profesor integrativní fyziologie na Coloradské univerzitě v Boulderu. Výzkum ukázal, že nedostatek spánku může zvýšit riziko více zdravotních problémů včetně obezity, cukrovky druhého typu, zčásti zvýšeným nucením na noční jídlu a snížením citlivosti na inzulín nebo schopnosti těla regulovat cukr v krvi.
Spánek o víkendu je zdraví
Vědci chtěli v této nové studii zjistit, co se stane, když lidé procházejí mezi spánkovou deprivací během pracovního týdne a dvěma dny dospávání. Skupinu 36 lidí ve věku od 18 do 39 let zavřeli do laboratoře a monitorovaly jejich příjem stravy, vystavování se světlu a spánek. Přestože se vzorek může zdát malá, podle vědců je pro studii tohoto druhu vcelku postačující.
Účastníků rozdělili do tří skupin. První skupině povolily spánek po dobu nejvýše pěti hodin během devíti nocí, šlo tedy o skupinu s omezeným spánkem. Druhé skupině umožnily spánek stejně nejvíce pět hodin avšak během pěti dnů, během víkendu mohli spát kolik potřebovali, následně se na dva dny vrátili do omezeného režimu spánku. Šlo tedy o skupinu regenerující se během víkendu. Třetí, kontrolní skupině, umožnily dostatek spánku – devět hodin po dobu trvání celé studie.
Jste velcí spáči?
Během studie, publikované v časopise Current Biology, účastníci z obou skupin s omezeným spánkem přibraly na hmotnosti (mírně nad jeden kilogram) a snížila se jim citlivost na inzulín. Zatímco v druhé skupině zaznamenali mírné zlepšení během víkendu, včetně sníženého nočního jedení, tyto benefity se vytratily po návratu k spánkové deprivaci během týdne. V některých měřeních měla druhá skupina dokonce horší výsledky. Citlivost na inzulín klesla, například u první skupiny o 13 procent, u druhé se zhoršila v rozmezí devět do 27 procent. Jedním z problémů bylo také to, že účastníkům, kteří měli možnost dospat spánkový deficit, se to nedařilo. Druhá skupina tak nakonec měla během víkendu spánek delší v průměru pouze o 66 minut.
Aktuality24 radí kolik hodin můžete prospat
Podle expertů, kteří se na této studii nepodílely, byl sice vliv na zdraví účastníků malý, ale dopad spánkové deprivace během měsíců a let může být větší. Studie podle nich posílila stávající názory, že dostatek spánku během týdne je důležitý a vhodné je také dodržovat pravidelný spánkový režim. Pokud však někdo nemá možnost pravidelného spánku, neznamená to, že dospávání je pro něj nezbytně špatné. Studie se zaměřovala na to, jak deprivace spánku a dospávání během víkendu ovlivňují metabolismus, ne duševní zdraví a kognitivní schopnosti. Jak dodal profesor Malcolm ven Schanz, profesor chronobiologie na Univerzitě v Surrey: „Přestože bychom měli doporučit, pokud to je možné, pravidelný spánek, nemyslím si, že bychom měli lidem říkat, že pokud nemají ten luxus, nemohou spát během víkendu. „