Rostlina, která zásadním způsobem ovlivňovala kultury i ekonomiky po celém světě – to je tabák. Jeho historie je velmi dlouhá a poněkud trnitá. Dostat tuto exotickou plodinu do Evropy a udělat z ní něco, co bude mít obrovský vliv na globální trh a společnost, nebylo ani trochu jednoduché. Jak jsme se tedy dostali k produktům, které dnes běžně vídáme na pultech trafik nebo v obchodních centrech?
Kde se plodina vzala?
Je všeobecně známo, že lístky rostliny Nicotiana pěstovali a užívali domorodí Američané celé tisíce let před příchodem Evropanů. Archeologické nálezy dokonce dokazují, že Indiáni je uplatňovali také v průběhu různých náboženských nebo rituálních ceremonií. Když Kryštof Kolumbus dorazil do Nového světa na konci 15. století, byl jedním z prvních obyvatel Evropy a civilizovaného světa, kteří se s touto novinkou setkali. Pro svou nezvyklou vůni, chuť a také různé způsoby využití se tabák velmi rychle na našem kontinentu rozšířil. Začal se užívat tradičně, většinou pomocí dýmek a nebo se vkládal do úst mezi dásně a rty. Ze začátku se ale konzumace s rekreací příliš nespojovala a doplňkem při sešlostech ve společností se stala až postupem času.
Zásadní historické milníky
- Rozšíření do Evropy: V 16. století plodinu představili zámořští objevitelé na našem kontinentu.
- Vynález klasických balených výrobků: V 19. století došlo k pomyslné revoluci, neboť nadrcené lístky se nově balily do speciálních papírků a později se začaly přidávat i filtry. Tato inovace umožnila jednodušší a pohodlnější způsob užívání, což vedlo k velmi významnému rozšíření do celého světa.
- Průmyslová výroba a reklama: 20. století je spojeno s masovým rozvojem průmyslu, a to ve všech oblastech. Tabákové společnosti nebyly výjimkou – pásová výroba už byla v plném proudu, a tak se finanční prostředky mohly věnovat reklamě a marketingu.To vedlo k nárůstu spotřeby a s tím spojenému růstu zisků.
Kontroverze a regulace
V průběhu minulého století došlo k nespočtu výzkumů, které se v mnoha ohledech shodovaly, v mnoha se vzájemně popíraly. Jejich výsledky ukazovaly na nutnost regulace zmíněných výrobků, která na sebe nenechala dlouho čekat. Proto lidé začali hledat nové alternativy, jak užívat nikotin bez ohně a vznikajícího dýmu. Tak vznikly elektronky i zařízení na zahřívání, která rok za rokem získávají na popularitě.
Autor: Elena Gotfried