Ať už máte rádi jakoukoli kávu, určitě jste se někdy zamysleli nad tím, jakou cestu musela z kávové plantáže urazit až k vám do hrníčku. Na to by se dalo odpovědět i jedním slovem – dlouhou. Avšak pokud si ceníte detailů, vše se podrobně dozvíte v následujících řádcích.
Mezi největší producenty kávy na světě patří Kolumbie, Brazílie, Kostarika, Guatemala, Etiopie, Keňa, Tanzanie, Indonésie či Vietnam. Káva se nicméně pěstuje celkem ve více než 76 zemích světa, které se nachází většinově podél rovníku. Plantáže, místa kde se káva pěstuje a sklízí, se nachází zpravidla ve vyšších nadmořských výškách a na těžko přístupných místech.
Právě z toho důvodu se jedná o nejnáročnější část cesty. Farmáři si často musí razit vlastní trasu, jelikož k plantážím nemusí ani žádná vést. Jakmile naplní pytle, předají je dále do zpracovatelských závodů, kde jsou následně přichystány k odeslání.
Balení a složitá přeprava
Kávová zrna se z expiračních důvodů přepravují nepražená. Přepravují se nejčastěji v jutových nebo tzv. GrainPro pytlech, které ještě lépe odolávají vlhkosti, jež je považována za pomyslného největšího nepřítele kávy během transportu. Avšak káva, která putuje ve vakuových sáčcích do supermarketů, se často praží v zemi původu, čímž dochází k rychlejší degradaci jakosti.
Přeprava jako taková probíhá leteckou nebo lodní dopravou. Letecká doprava je méně častá, tlak vzduchu má údajně vliv na částečnou ztrátu původní chuti kávy. Oproti tomu lodní doprava pokrývá téměř 95 % celkového importu kávy do Evropy.
Finální zpracování
Jakmile je káva vyložena, směřuje buď rovnou do pražíren, nebo se dále přeprodává. Pražírny pro komplexní zpracování kávy využívají potrubní přepravy. Vzhledem k relativní malé velikosti zrn, potrubní systém hraje zcela klíčovou roli pro efektivní a hladký průchod až ke koncovému zákazníkovi.
Nyní už víte, co vše obnáší transport zrn přímo z plantáže, přes lodní dopravu a zpracovatelský potrubní systém na míru až po váš šálek.