Mantra spousty lidí, než opustí svůj domov, má tři slova: klíče – mobil – brýle. Mezi klíče patří i ty od auta, která máme u sebe vždy, když vyrážíme na do práce, na výlet nebo na návštěvu přátel. Nosíme je všude, a i když vydrží hodně, čas od času se mohou poškodit.
Plast není jen na okrasu
Ani si to neuvědomujeme, jak často bereme klíče od auta do ruky a jak s nimi ne vždy šetrně zacházíme. Nosíme je po kapsách, na dně batohu nebo kabelky, doma je odložíme na poličku, v práci na stůl a občas nám upadnou nebo s nimi hodíme víc, než je běžné. Toto vše může plastovou část klíčů poškodit, proto se může stát, že kryt klíče praskne nebo se ulomí. V případě, že máte vystřelovací klíč, může to být velký problém. Klíč nejde vystřelit nebo naopak schovat a došlo k omezení některých funkcí. V plastové krytce se totiž neskrývá jen planžeta samotného klíče, ale také mnoho dalších komponent, potřebných ke správnému fungování autoklíčů. Je v ní ukrytý i čip s kódy pro imobilizér nebo dálkové ovládání centrálního zamykání, a i malé poškození zvenku může znamenat velké poškození uvnitř.
Nutná znalost vozu
Pro samotnou výměnu plastové krytky je potřeba znát značku a typ vozidla a také jeho rok výroby. Jednotlivé modely stejné značky vozu se od sebe liší, stejně tak i se liší i samotné klíče a jejich plastové kryty a rozliší je právě rok výroby našeho vozu. Kromě problémům s vystřelováním klíče může dojít k nalomení nebo vylomení planžety z plastové krytky autoklíčů. Dočasně lze s takto poškozeným klíčem fungovat a auto startovat, není to však trvalé řešení.
Své klíče od auta bychom měli jednou za několik týdnů zkontrolovat, zda nedošlo k odlomení nebo nalomení plastu či nevykazují jiné poškození. A pokud tomu tak bude, neváhat s návštěvou specializované firmy, která klíče opraví.