I když jsou stěrače na auto velmi nenápadným doplňkem, stále se jedná o extrémně důležitý prvek, který spadá pod zásady bezpečné jízdy. Vždy byste proto měli mít zadní, ale i přední sklo řádně čisté. A právě proto by žádný řidič neměl zanedbávat stav stěračů na autě.
Nečekejte na jejich sníženou funkci
Čekat, až stěrače začnou hůře stírat a poté plánovat jejich výměnu, se může zdát výhodnější. Na druhou stranu, pokud vás při jízdě zastihne déšť či sníh a vy zjistíte, že vaše stěrače nestírají tak, jak by měly, jistě to pro vás nebude příjemné. Ideální doba pro jejich výměnu je na jaře. A to především z toho důvodu, že chlad a mráz dokáže s gumou a ostatními materiály zamávat a rychleji je opotřebit. Takové stěrače zanechávají šmouhy, skřípou nebo velmi špatně stírají.
Správný výběr stěračů je rozhodující
Zde máte tři varianty pro výběr – originalita, cena nebo univerzálnost. První možnost je ta jednodušší. To znamená, že vyberete stěrače přesně dle typu vašeho vozu. Druhá varianta je nízká cena. Ne všechny levné výrobky musí znamenat nízkou kvalitu, ale vždy je lepší koupit takové, které jsou určené přímo pro váš vůz. Poslední možností jsou univerzální stěrače. U těch byste měli být velmi obezřetní a raději se dvakrát přesvědčit o správnosti jejich výběru.
Další možností je typ stěračů. Několik let zpět byly rozšířené ramínkové stěrače, dnes je však čím dál častěji nahrazují takzvané flat stěrače. Ty jsou ploché a bez ramínek. Každý z těchto zmíněných typů má své výhody i nevýhody. Ploché se vyhýbají korozi a ramínkové jsou výhodnější z hlediska cenové kategorie.
Dávejte si pozor
Taková nízká cena může být opravdu lákavá, ale jak už tomu u většiny podezřele levných výrobků bývá, nejspíše u nich utrpí kvalita. Takové výrobky ve většině případů nevydrží tak dlouho, jak bychom chtěli. Proto se jistě finančně vyplatí pořídit kvalitní výrobek, i když o něco dražší. V případě, kdy se rozhodnete koupit neznačkové stěrače, hlídejte jejich délku. Ty, které budou příliš dlouhé se mohou vzájemně zablokovat a špatně stírat.