Zprávy

Nová naděje pro pacienty s leukémií

Pacienti s akutní leukémií se brzy dočkají rychlejší a efektivnější léčby. Ústav hematologie a krevní transfúze (ÚHKT) bude mít k dispozici nový inkubátor, který umožní navýšení kapacity a zahájení nadějného výzkumu.

„Zatímco dříve jsme mohli ročně podat léčivý přípravek jen zhruba desítce pacientů, nyní se jejich počet minimálně zdvojnásobí. A můžeme se rychleji přiblížit k tomu, o co při studiích usilujeme – léčit pacienty a zachraňovat jim životy,“ říká doktor Petr Lesný. Právě on vede v ÚHKT tým, který se v ÚHKT zaměřuje na léčbu akutní leukémie buněčnou imunoterapií.

Leukémie je ročně diagnostikována přibližně 1.200 obyvatelům České republiky. Jedná se o závažné onemocnění krve, kdy dochází k nádorovému množení bílých krvinek. Pacienti se potýkají s bolestmi kostí, pod kůží se jim tvoří podlitiny a mají výrazně oslabený imunitní systém.

Akutní leukémie se vyskytuje nejčastěji u dětí. Jak název napovídá, tento typ leukémie je výrazně rychlejší a vyžaduje okamžitou intenzivní léčbu. Pokud se nezačne léčit včas, je onemocnění smrtelné. Část případů tak bohužel končí. Léčba je náročná a trvá běžně i několik let.

Nyní bude však uzdravování o krůček jednodušší.

Nový inkubátor je vybaven nejmodernějšími technologiemi. K léčbě se budou vyvíjet geneticky modifikované krevní buňky, jejichž posláním je leukémii v těle pacienta zlikvidovat. „Když to zjednoduším, doteď jsme krevní buňky (T-lymfocyty) kultivovali v izolátoru a ten jsme měli prakticky na tři týdny vyblokovaný na jednoho pacienta. Nový inkubátor má šest slotů, kde se tedy mohou kultivovat buňky až od šesti pacientů současně a izolátor máme volný,“ popisuje změnu Petr Lesný.

UHKT izolátor – Vedoucí výroby Jana Babulíková u izolátoru. Nový inkubátor, který ÚHKT získalo, uvolní jeho kapacitu

Vědecký tým má i další cíle, konkrétně ve výzkumu akutní leukémie a možné léčby. Díky zvýšené kapacitě mohl tým na konci ledna podat žádost o schválení nové klinické studie.

„Nová studie bude zaměřena na postup léčby akutní myeloidní leukémie, která bez terapie připraví pacienta o život do pár měsíců. Její léčba je velmi náročná, protože jde o variabilní onemocnění, na něž není lehké specificky cílit,“ popisuje Andrea Daňková, tajemnice ÚHKT.

Studie se bude týkat testování buněčné terapie, kterou si imunoterapeutický tým v ÚHKT sám vyvinul. Dosud ale nejsou ve světě otestovány a zavedeny žádné léky, které jsou k nadějné terapii potřeba. Proto bude výzkum přelomový: dá naději pacientům, pro něž dosud žádný způsob léčby nebyl k dispozici.

„Naše skupina provádí takzvaný aplikovaný výzkum. Zjišťujeme, zda přípravek bude stejně jako ve zkumavce fungovat i u pacientů. Jde tedy o méně romantickou práci, ale neméně důležitou jako je základní výzkum. Přesto máme často potíž sehnat peníze z grantů a prostředky musíme shánět z alternativních zdrojů,“ říká Lesný.

Jeho slova potvrzuje i Daňková, která v rámci ÚHKT mimo jiné financování zajišťuje: „To, že máme financování z různých typů zdrojů, nám umožňuje dosáhnout větší stability. Další zdroje nám pomáhají překlenout období, kdy je například slabší financování z grantů a podobně.“

Nový inkubátor získalo pracoviště díky finančnímu daru skupiny Czechoslovak Group, která s ÚHKT spolupracuje již druhým rokem. „Je to první případ, kdy nás soukromá firma takto dlouhodobě podpořila. Doufám, že to je první vlaštovka, po které budou následovat další – věda a vývoj by měly být celospolečenským zájmem,“ zdůrazňuje Daňková.

Foto: Václav Náprstek

Related posts

Společnost Hisense představila na veletrhu IFA budoucnost chytrého bydlení i novou úroveň herních zážitků na velkých obrazovkách

svet zeny

vivo X90 Pro: nejlepší fotomobil současnosti míří na český trh

no-media.cz

Úspěšná PPC správa: Klíč k větší viditelnosti

no-media.cz