Demolice se u nás skloňuje čím dál častěji. Důvod je prostý. Úspora peněz. A to je faktor, který není radno v dnešní době, kdy ceny potravin, nákladů na cestování, oblečení, splátky půjček a hypoték a v neposlední řadě i služeb a nemovitostí letí nahoru, podceňovat. Vyplatí se vrhnout se do demolice na vlastní pěst?
Peníze v hlavní roli
Demoliční práce jsou obvykle finančně náročná. Možná o něco levnější než pořízení nového bytu nebo domu, ale stále je to velký zásah do rozpočtu. Na druhou stranu je třeba mít na paměti, že za vším stojí zdlouhavé vyřizování na úřadech a pod jejich dohledem probíhají veškeré bourací práce. Nedovolený nebo nelegální postup se trestá vysokou pokutou v řádu desítek až stovek tisíc korun. Kvůli malé nerozvážnosti a touze ušetřit se tak může stát, že nebudou peníze vůbec stačit a je nutné v krajním případě sáhnout do rezerv nebo požádat o navýšení úvěru.
Základní částka se u demolice menšího domu pohybuje kolem tří set tisíc korun, při objevu azbestových částí je cena téměř dvojnásobná. Pokud na toxickou látku narazíte sami, bude i tak třeba oslovit profesionální firmu, která se postará o legální likvidaci a vydá veškerá potvrzení a situaci vyřeší s úřady a hygienickou stanicí.
Ruku k dílu
Demolice není jen o pracovní síle. Té ale budete potřebovat poměrně hodně. Nehledě na drobnou techniku. Díky známým a kontaktům, které si člověk dělá po celý život, je zajištění všeho vybavení čím dál snazší. Pro případ nouze je možné zajet do speciální půjčovny a za drobný poplatek si na vymezený čas bagry, rypadla a nářadí půjčit.
Hurá na úřad
Před, během i po demolici je třeba neustále informovat příslušný úřad o všech změnách i úmyslech a dokončené práci. Je možné zajistit vše svépomocí, ale v případě komplikací, které jsou časté především u starších domů a v oblastech pod správou CHKO nebo památkářů, je lepší, když má vše pod palcem profesionální firma s mnohaletými zkušenostmi. I za cenu vyšší ceny.