Reklamní články

Vyberte si lyžařské brýle, které vám dokonale sednou 

Zná to asi každý. Užíváte si příjemné sjíždění kopce na lyžích, když vám do očí najednou vletí sníh. Nic příjemného, co říkáte? Právě proto je vhodné nosit lyžařské brýle. Poradíme vám, jaké si vybrat.

Brýle zpříjemňují jízdu a chrání zdraví očí

Sníh, slunce, nepříjemný vítr. Nejenom tyto, ale i další faktory mohou ohrozit váš zrak během lyžování. Nejde ale pouze o váš příjemný pocit. Jde také o zdraví očí, které můžou být poškozeny například sluncem či mrazivým počasím.

Brýle můžeme rozdělit podle věku a pohlaví. A to na dětské, dámské a pánské. Obvykle je toto rozdělení dodržováno. Rozhodně ale není žádným problémem, když si žena obleče pánské brýle a naopak.

Zjednodušeně lze říci, že pánské brýle mají větší zorníky i obroučky. Lépe se tak hodí pro větší obličeje. Rozdělení podle velikostí prakticky neexistuje. Jde tak spíše o typ brýlí, které si lyžař vybere.

Základem je správně vybraný zorník

Důležitým faktorem při výběru je zorník. Ten může být plochý nebo sférický. Zatímco sférický zorník je zakřiven v horizontálním i vertikálním směru, zakřivení plochého zorníku je pouze ve směru horizontálním.

Sférický zorník je obecně považován za dražší, ale také kvalitnější. A to především proto, že je díky němu vidění méně zkreslené. Důležité je také zamlžení. Existují zorníky, které odolávají zamlžování. I zde ale platí, že je díky tomu jízda sice příjemnější, za lyžařské brýle si ale budete muset připlatit.

Ne všechna chytrá skla dokážou na podmínky reagovat včas

Další, co je důležité při výběru lyžařských brýlí zhodnotit, je jejich světelná propustnost. Na obyčejné sluníčko bohatě stačí brýle s nízkou propustností světla S3 – S4. Do horších světelných podmínek je vhodné využít vyšší světelnou propustnost S0-S1.

Tento typ brýlí dokáže propouštět až 80 % světla. Méně než 40 % propouští kategorie S2. Ideální může být využití velmi chytrých skel. A sice brýlí S2. Takzvané fotochromatické brýle dokážou reagovat na světlo. Podle potřeby se tak ztmaví a rozjasní.

Zde je ovšem nutné zvážit, jak kvalitní brýle pořizujete. Nezřídka se stává, že je reakce brýlí pomalá. Díky tomu je tak jejich využití prakticky k ničemu.

Nezapomeňte na kompatibilitu brýlí s helmou

Pro zajištění bezpečnosti je při lyžování nutné nosit helmu. Na to rozhodně nezapomínejte při výběru brýlí. Ty totiž musí s helmou sedět. Kompatibilitu zjistíte jednoduše tím, že helmu s brýlemi vyzkoušíte dohromady. Ideální je, aby byla mezi lyžařskými brýlemi a helmou pouze malá mezera.

Lyžařské brýle lze nosit i s brýlemi dioptrickými. Ty jsou obvykle označovány zkratkou OTG neboli Over the Glasses. Jejich větší a hlubší zpracování zajistí, že je lze komfortně nasadit i na dioptrické brýle. Pokud vám z nějakého důvodu takové brýle nevyhovují, můžete nosit lyžařskou helmu se štítem.

Related posts

5 věcí, které musí mít studenti na vysoké škole

no-media.cz

Daňový domicil a cizinci v ČR

no-media.cz

Lze sjednat hypotéku na družstevní byt?

no-media.cz