Máte za sebou svářečský kurz, který vyplnil vaše poslední měsíce a nyní se chystáte přejít do praxe? Svařování máte po teoretické stránce nastudované a nyní vás čeká ona praktická část? Základem úspěšného svařování je bezesporu bezpečné pracoviště (a to ať už zvolíte jakýkoli druh svařování). I při této činnosti totiž hrozí nemalé procento možných úrazů a nehod zdraví poškozujících.
Horko, jiskření i ultrafialové záření
Zatímco ve stavebnictví jsou největšími riziky výšky, respektive práce ve výškách, u svařování je tím nejvíce nebezpečným jiskření a neutichající horko. Kromě nich také ultrafialové záření a elektrické oblouky, které mohou vážně poškozovat zdraví člověka. Proto je víc než klíčové zařídit si kvalitní a bezpečné pracoviště.
Naštěstí jsou dnes k dispozici mnohé pracovní ochranné pomůcky, které zajistí nejen bezpečné pracoviště, ale ochrání i jednotlivé části vašeho těla. Součástí bezpečnosti při práci je však i to, abyste si práci se strojem důkladně prostudovali a zjistili, jak se s ním zachází. Pokud ale máte za sebou svářečský kurz, pak si tuto povinnost můžete označit jako splněnou.
Rukavice i svářečská přilba jsou nutností
Nabízí se otázka, jaké konkrétní ochranné prvky jsou opravdu nutností. Klíčové jsou rukavice chránící horní končetiny, opomenout ale nesmíme ani svářečskou přilbu, která kromě hlavy chrání i náš zrak.
Samozřejmě nesvařujte v teplácích, ale oblékněte se do bezpečného, pevného, ale zároveň i pohodlného oděvu. Díky zmiňované pohodlnosti bude zajištěna komfortní práce se stroji, jako je kupříkladu svářečka. Kožené zástěry jsou další položkou na seznamu a osvědčily se stejně jako svářečská kukla. Mimochodem, když jsme u kukly, ta je lepší volbou v porovnání s ručním štítem. Umožňuje totiž sváření oběma rukama (štít jinak musíte držet v rukou).