Rhinoplastika neboli plastická operace nosu se vedle liposukce a augmentace prsou řadí mezi nejčastější plastické operace. Není divu – obličej je to první, čeho si na lidech všímáme. Pokud i vy toužíte po svém vysněném nosu, nebo už jste dokonce učinili patřičné kroky k jeho získání, měli byste vědět, co můžete po operaci udělat pro lepší rekonvalescenci. Jen správná a důsledná pooperační péče totiž udrží tvar nosu takový, jaký ho lékař vymodeloval.
Kdy vyjmout tampony a sundat dlahu?
Po propuštění z kliniky nebudete moci dýchat nosem, ale pouze ústy. Nos budete mít překrytý aluminiovou dlahou a zavedenou tamponádu. Tu byste měli po třech až čtyřech dnech opatrně vytáhnout pinzetou, ovšem pozor, abyste nepohnuli s dlahou, která fixuje kost. Drobné krvácení je normální. Asi pět dní po operaci můžete nos začít každé čtyři hodiny čistit navlhčenou vatovou tyčinkou, a to v přední části nosních dírek. Strupy lze natírat vazelínou, rychleji se zhojí.
Po celou dobu, kdy máte na nose dlahu, nesmíte smrkat. K jejímu sejmutí dochází dva týdny po operaci. Poté kůži pravidelně ošetřujte vatovým tamponkem s naneseným pleťovým krémem nebo vepřovým sádlem a dlahu přikládejte už jen na noc, případně použijte stripy.
Pravidelná masáž
Zhruba tři až čtyři týdny po operaci můžete začít nos jemně masírovat. Položte dva prsty ze stran nosu, jeden nad špičku nosu a po dobu 10 vteřin mírně zatlačte. Opakujte třikrát. Vrchní část nosu uvolněte pomalými krouživými pohyby. Masáž provádějte každé ráno a večer podle pokynů lékaře.
Čemu se vyhnout?
Nos se stabilizuje zhruba tři měsíce po operaci, do té doby může ještě mírně měnit tvar. Po tuto dobu se vyvarujte nadměrnému slunečnímu záření a opalování, případně alespoň používejte ochranný krém s vysokým faktorem. Stejně tak nenavštěvujte solárium. Se sportováním můžete začít měsíc po operaci, avšak je vhodné vyhnout se kontaktním sportům.