Máte-li rádi šetrný způsob léčení neduhů, které nás s plynoucím časem mohou potkávat, určitě se vám bude zamlouvat masticha. Možná jste o ní už alespoň něco málo zaslechli, možná jde pro vás o novinku. Pojďme se s ní seznámit blíže a říci si, k čemu ji můžeme použít, kde se bere, a proč je tak vyhledávaná.
Chioská masticha
Jednoduše lze vysvětlit mastichu jako kapku pryskyřice řečíku lentišku, tedy mízu stromu rodu Pistacia, který roste na ostrově Chios. Proto se jí říká i chioská masticha. Má přirozeně nasládlou chuť, voní po piniích a ovoci stále zelených hájů. Jde o 100 % přírodní BIO produkt, který má mnoho příznivých účinků, a proto se s ní můžeme setkat v mnoha produktech, možná o tom ani nevíme.
Používá se pro potravinářské výrobky, cukrovinky, džemy, zmrzliny, čokolády, nápoje, čaje, likéry, do parfémů, kosmetických masek, do zubních past, ústních vod, krémů, doplňků stravy…
Několik forem mastichy
Užívat mastichu můžete v podobě surových krystalů, prášku, kapslí, nebo oleje. Říká se, že kapka pryskyřice mastichy z ostrova Chios potěší, uklidní i zavoní.
Jak se masticha získává?
Jde o ruční práci a proces sběru probíhá po celý rok. Nejnáročnější i nejdůležitější je provádění zářezů do kůry kmene a velkých větví v létě. Z těchto zářezů se pak získávají kapky pryskyřice. Vytékající pryskyřice zůstává na půdě pod stromy, která je vysypána drceným bílým kamenem, asi 20 dnů do ztuhnutí. Dospělý strom vyprodukuje ročně si 1 kg pryskyřice.
Složení mastichy
Masticha obsahuje přírodní polymery, těkavé a aromatické látky, které tvoří esenciální olej, terpeny, fytosteroly, polyfenoly, velké množství radikálních látek. Nenajdete v ní lepek ani alergeny.
Použití mastichy
Mastichu mnoho uživatelů užívá při onemocnění jícnu, refluxu jícnu, při infekci helicobacter pylori, zažívacích potížích, nemocech žaludku atd. Pozorují zmírnění bolestí, ústup plynatosti, nadýmání, pocitů přeplnění, těžkosti apod.
Masticlife nabízí mnoho produktů s mastichou. Podívejte se a vyberte si dle svých potřeb.