Finance

Profesní restart: Jak začít novou kariéru i během krize?

Tvrdá opatření, přijatá v důsledku vypuknutí koronavirové krize, se začínají promítat i do vývoje na pracovním trhu. Pokud se nepříznivý vývoj projevil i ve vaší společnosti nebo stejně máte pocit, že na své současné pozici stagnujete, možná přemýšlíte o změně. Jenže jak na to? Máme pro vás tři tipy, jak nastartovat novou kariéru i během krizového období.

Ačkoli nezaměstnanost na trhu práce se ještě v říjnu 2020 pohybovala okolo 3,8 %, od prosince předvídají analytici její postupný nárůst. Dopady současného vývoje se tak naplno projeví teprve v následujících měsících. Pokud jste nabyli dojmu, že je načase posunout se kariérně o stupínek dále, zřejmě je nejvyšší čas začít zjišťovat, jaké máte možnosti.

Kdy se vyplatí začít pomýšlet na změnu oboru?

Změna profese není nikdy jednoduchá. Může vám ale pomoci získat novou chuť do práce, poznat zajímavé osobnosti nebo otevřít dveře k pozicím s vyšším platovým ohodnocením. Kdy je pomýšlení na změnu optimální?

  • Pokud vás stávající práce nenaplňuje nebo jste dokonce zažili syndrom vyhoření.
  • Jestliže vám dosavadní pozice neumožňuje dosáhnout vytoužených pracovních cílů.
  • Když se chcete vzdělat v nové oblasti, odlišné od vašeho současného oboru.

Chci změnit práci. Jaké mám možnosti?

Existuje několik různých možností, jak vykročit za změnou kariéry. Přístup každého z nás se samozřejmě bude lišit: jinak bude ke změně přistupovat téměř čerstvý absolvent, jinak zkušený pracovník, který v daném oboru působí řadu let. Jaké jsou osvědčené způsoby, jak nastoupit novou profesní dráhu?

1. Hledejte pozice pro stážisty nebo absolventy

Pokud chcete začít v daném oboru od píky, vyplatí se nastoupit na nižší pozici, kde budete pracovat pod dohledem ostřílených profesionálů. Nemusíte tak prokazovat široké penzum znalostí, ale dokázat, že jste ochotni se vše co nejdříve doučit. Jako nedávný absolvent, máte možná stále možnost nahlédnout do nabídky pracovních míst na portálech pro studenty. 

V opačném případě můžete využít známé pracovní weby, kde inzerují mnohé společnosti, u nichž můžete místo získat. I když třeba právě teď vytoužené místo právě neobsazují, můžete na jiných pozicích objevit kontakt na personalistu, zavolat a vyptat se na podrobnosti.

2. Vsaďte na kontakty ze současného oboru

Kolik času jste věnovali networkingu? Potkali jste na konferencích nebo při firemních jednáních osoby, které by vám se změnou profese mohly pomoci? Projděte starou korespondenci, databázi kontaktů, účastníky projektů apod. a zjistěte, zda se mezi vašimi kontakty nenachází někdo, kdo by vám se změnou mohl pomoci. Možná že někdo z nich pracuje na obdobné pozici a minimálně můžete zjistit, co přesně práce obnáší.

3. Využijte příležitost, kterou rekvalifikační kurzy nabízí

Rekvalifikace je skvělým způsobem, jak si rozšířit pole působnosti, nebo odstartovat kariéru v perspektivnějším odvětví. Vzdělávací kurzy vám umožní proniknout do nového oboru nebo získat užitečné kontakty do budoucna. V případě ztráty zaměstnání na něj navíc můžete získat finanční příspěvek od úřadu práce

O jaké profese je největší zájem? Pokud například hledáte uplatnění v Praze, patří mezi dlouhodobě žádané rekvalifikační kurzy účetnictví nebo třeba personalistiky. Vysoká poptávka je také po rekvalifikačních kurzech online marketingu.

Rekvalifikační kurzy Praha: Cesta k novému začátku?

Abyste mohli z rekvalifikace vytěžit maximu, je vhodné si vybrat firmu, která se může prokázat patřičnými výsledky v oboru. Jednou ze společností, která takovou možnost nabízí, je společnost Orange Academy. Pořádá rekvalifikační kurzy po České celé republice. 

Budete tak mít jistotu, že získáte všechny potřebné znalosti, se kterými se můžete předvést nejen na pohovoru, ale jednoduše je uplatníte v následné praxi.

Related posts

Jak napsat kvalitní životopis, který neskončí v koši

no-media.cz

Základy podnikání v dnešní době

no-media.cz

Snoubení vzdělávání a zábavy pro vaše zaměstnance v jedno

no-media.cz