Auto Moto

Kteří motoristé nemusí řešit dálniční známku? Možná mezi ně patříte i vy

Dle zákona mohou někteří majitelé vozidel uplatnit takzvané osvobození od časového poplatku za užití dálnic. Typicky se jedná o vozidla s minimálně čtyřmi koly a hmotností do 3,5 tuny. Jaké kategorie aut jsou osvobozené?

Ušetříte tisíce korun

Nejdříve si musíme povědět, že od března tohoto roku podraží roční dálniční známka z 1 500 na 2 300 Kč. Máte tedy poslední možnost, jak ušetřit 800 Kč. To samozřejmě platí v situaci, kdy se na vás nevztahuje osvobození. Kdo nemusí dálničku vůbec řešit?

Tisíce korun ušetří majitelé elektrických, vodíkových a hybridních vozidel (opět s maximální hmotností 3,5 tuny). Ve všech třech případech nesmí váš vůz produkovat více než 50 gramů oxidu uhličitého na kilometr.

Na své si přijdou i zdravotně znevýhodněné osoby, které vlastní ZTP nebo ZTP/P průkaz (případně jejich ošetřovatelé).

Osvobození od časového poplatku platí překvapivě i pro provozovatele historických veteránů. Váš plechový parťák však musí být registrovaný u Státního fondu dopravní infrastruktury.

Neriskujte vysoké pokuty

Raději se vždy ujistěte, jestli máte právo na osvobození. V případě mylných informací vám totiž hrozí pokuta ve výši až 100 000 Kč (zneužití statusu osvobozeného vozidla). Za samotnou jízdu bez známky hrozí „pouze“ 20 000 Kč.

Prvním krokem k naprostému klidu je dálniční známka platnost. Na těchto webovkách si ihned zkontrolujete, jestli vaše dříve zakoupená známka stále platí. Nemusíte vyplňovat žádné osobní údaje – bohatě postačí napsat SPZ a zemi registrace vozidla.

Potřebujete novou známku? Pak zavítejte do e-shopu eDalnice.cz. Budete si moci pořídit desetidenní, měsíční a roční kusy. Zároveň si užijete dobrý pocit, jelikož za každý zakoupený produkt vysadí tito obchodníci jeden strom.

Related posts

Zachovejte krásu svého vozu: Tipy a triky

no-media.cz

Kde si pronajmout minibus a na kolik to vyjde?

PH

Jak odstranit samolepku z auta? 

no-media.cz