Auto Moto

Platnost dálniční známky si vždy raději ověřte

Vyhnout se cestování po dálnici, to dnes snad ani není možné. Ať už se vydáváme na dovolenou, za prací, nebo jen na návštěvu k přátelům, nejraději volíme právě rychlý a pohodlný přesun po dálnici. K tomu však potřebujeme platnou dálniční známku. Co musíme vědět o dálničních známkách, abychom se vyhnuli nepříjemným překvapením v podobě pokut za neplatnou dálniční známku?

Dálniční známka je povinným poplatkem za využívání dálnic a rychlostních silnic. Tento systém slouží k financování, údržbě a rozvoji dálniční sítě. Bez platné dálniční známky riskujete skutečně vysoké pokuty. Od 1. ledna 2021 přešlo Česko na elektronický systém dálničních známek, který umožňuje nejen snadnější nákup elektronických dálničních známek, ale i snadnější způsob, jak zkontrolovat platnost dálniční známky.

Jak dlouho platí dálniční známka?

V České republice můžete zakoupit roční, měsíční nebo desetidenní dálniční známku. Roční známka stojí 1 500 Kč, měsíční 440 Kč a desetidenní 310 Kč. Od 1. března 2024 se však cena dálničních známek mění. Roční známka bude stát výrazně více – až 2300 Kč. Naopak sníží se cena měsíční dálniční známky na 430 Kč a desetidenní na 270 Kč.

Dálniční známka je platná od svého zakoupení. Platnost si lze snadno ověřit na platformě e dalnice cz zadáním své SPZ. Právě se státní poznávací značkou je totiž dálniční známka svázaná a SPZ vozidla zadáváte při každém nákupu dálniční známky.

Elektronický nákup dálniční známky je snadný

Dálniční známku je možné zakoupit online na portálu Czdalnice.cz. Nákup je snadný a intuitivní. Stačí zadat údaje o vozidle a zakoupit si známku s požadovanou dobou platnosti. Prostřednictvím manipulačního poplatku navíc přispějte na výsadbu stromů a ke snížení CO2, což z vás dělá uvědomělého řidiče.

Jízda bez dálniční známky vás vyjde draze

Využití dálniční sítě bez platné dálniční známky může vést k vysokým pokutám až do výše 20 000 Kč ve správním řízení. V případě zneužití osvobození od poplatků může pokuta dosáhnout až 100 000 Kč. Je tedy důležité mít vždy přehled o platnosti vaší dálniční známky a včas ji obnovit.

Related posts

Musíte mít dálniční známku, nebo máte právo na osvobození?

PH

Spolehlivá auta za dostupnou cenu nakupujte v Kia Kladno

svet zeny

Paintless Dent Repair: Revoluční metoda odstraňování poškození karoserie

no-media.cz