Zprávy

Co je to rack? 

Možná už jste se setkali s pojmem „rackové provedení“ nebo „racková skříň“. Ačkoliv by se to tak mohlo na první pohled jevit, nijak to nesouvisí s uřvanými ptáky, kteří na plážích podnikají nálety na odpadky nebo vaše svačiny. Rack je rozvaděč, resp. rozvaděčová skříň, která najde uplatnění v mnoha oborech: od telefonie přes IT a audiotechniku až po zabezpečovací systémy. Přečtěte si o nich více. 

Pojmem „rack“ (česky nosič, police apod.) označujeme standardizované skříně (rozvaděče) pro systematickou montáž, organizaci a propojení elektronických a elektrických zařízení. Obvykle se jedná o počítačové servery (a doplňková zařízení jako UPS), síťové a komunikační prvky (switche, routery, firewally, multiplexory atp.), audiotechniku (zesilovače, generátory signálu, mixéry apod.) a v neposlední řadě i o prvky zabezpečovací techniky – ústředny, rekordéry, úložiště ad. nebo průmyslové automatizace a řízení (I&C). 

Historické okénko aneb kde se vzal rack? 

Výraz „rack“ se ve výše uvedeném kontextu objevil jako první ve světě telefonie. Kolem roku 1922 zavedla americká telefonní společnost AT&T první standardizované racky ve formátu 1,75 palce pro opakovače, ukončovače a reléové sady. V těchto počátcích šlo ještě o dřevěné rackové skříně.  

V roce 1934 se přešlo na sériovou výrobu a ustanovil se standard 19 palců (482,6 mm). Toto standardní uspořádání racku přetrvalo do dnešních dní, ačkoliv osazované komponenty pochopitelně prodělaly razantní vývoj. Devatenáctipalcové stojany ve dvousloupkové nebo čtyřsloupkové podobě pojmou většinu vybavení v moderních datových centrech, zařízeních ISP, firemních serverovnách apod.  

Význam a funkce racku 

Rack je nezbytný pro správnou instalaci, ochranu a efektivní chod bezpečnostních a zabezpečovacích systémů. Jeho hlavní funkcí je poskytnout bezpečné a organizované prostředí pro uložení citlivého a často drahého vybavení. Díky racku je možné zajistit optimální proudění vzduchu, a předejít tak přehřívání zařízení, což prodlužuje jejich životnost a zajišťuje nepřetržitý chod systému. Významným přínosem rack systému je prostorově optimální uspořádání jednotlivých komponent, aniž by zabíraly nadměrnou podlahovou plochu

Kromě organizace a ochrany zařízení mají racky také důležitou bezpečnostní funkci. Jsou vybavené zámky a dalšími bezpečnostními prvky, které zabraňují neoprávněnému přístupu k zařízením. Toto je obzvláště důležité v případě, že rack obsahuje citlivé informace nebo řídící jednotky bezpečnostních systémů. 

Typy racků 

Na trhu existují různé typy racků, které se liší velikostí, konstrukcí a určením. Základní rozdělení je následující: 

  • Volně stojící racky – vhodné pro umístění většího množství zařízení a často se používají v datových centrech nebo serverovnách. 
  • Racky pro montáž na zeď – ideální pro menší instalace nebo tam, kde jsou omezené prostorové možnosti. 
  • Venkovní racky – určené pro náročnější podmínky (venkovní prostředí). Jsou určené převážně k montáži na stěnu nebo pod omítku. Výška rozvaděčů je od 4 do 30U. Obvykle jsou vybavené už v základu komponenty jako proudové a přepěťové chrániče, jističe a zdroje 24/48 V. 

Význam racku pro EPS 

EPS systémy se skládají z mnoha komponent, včetně datových switchů a modulů pro připojení k hasicím systémům a dalších zařízení. Tyto komponenty musí být správně umístěné a propojené, aby systém fungoval bezchybně. Rack umožňuje centralizovanou instalaci těchto zařízení, což zjednodušuje jejich správu a údržbu. 

Rack rozvaděče – ano či ne? 

Samozřejmě záleží na konkrétní aplikaci, s narůstajícím množstvím komponent (a příslušné kabeláže) se racky stávají v zásadě nepostradatelnou součástí každého moderního bezpečnostního a zabezpečovacího systému, včetně elektropožární signalizace. Poskytují nejen potřebnou organizaci a ochranu zařízení, ale také přispívají k efektivnímu chodu a bezpečnosti celého systému. 

Related posts

Sušené maso z Hradce Králové dobývá armády Evropy i Ukrajiny

no-media.cz

Bezpečnost a zvyky v Turecku

no-media.cz

Elektronická docházka – pro snadnější správu mateřské školy

no-media.cz