Bydlení

Inteligentní dům

Výrazy jako inteligentní dům či smart domácnost dnes slyšet stále častěji. Co však znamenají? Inteligentní nebo smart domácnost je jako nevšední sluha, který se stará o vaše pohodlí. Je to vlastně centrální řídící systém využívající moderní technologie. V domě nebo bytě řídí mnohé funkce od topení, osvětlení, bezpečnosti až po zavlažování zahrady. Rozsvítit a zhasnout světlo, zapnout varnou konvici, pustit rádio, ztišit televizor nebo stáhnout žaluzie – o nic z toho se už pak netřeba starat.

Smart domácnost

Efektivní využívání technologií inteligentní domácnosti zvyšuje komfort, ale zároveň snižuje náklady na její provoz. Celý chod domácnosti lze totiž nastavit do tzv. scén. Stačí jeden dotyk a dům nebo byt se uvedou do požadovaného režimu. Nastaví se žaluzie, vytápění a různé spotřebiče či zařízení v celém objektu nebo na určitém podlaží. Scény se dají libovolně definovat a měnit. Ovládání je možné prostřednictvím různých ovladačů, tabletu, počítače nebo mobilního telefonu.

Prostřednictvím smart systému dokážete funkce v domě řídit i vzdáleně přes internet, například z práce. Takové řešení mohou přivítat i majitelé víkendových domů a chalup, kteří si tam na dálku jednoduše zatopí nebo vyvětrají ještě před příjezdem. Zajímavostí je, že inteligentní systémy jsou otevřené. To znamená, že dům můžete přístroji s novými funkcemi vybavit i postupně. Příkladem takového otevřeného standardu je KNX. Mnoho světových výrobců v něm produkuje množství kompatibilních přístrojů. Na trhu existují desítky vyškolených firem, které nabízejí řešení v tomto systému.

Inteligentní objekt reaguje na pokyny majitele, ale reaguje i samostatně. Pokud se například náhle zhorší počasí, hned se zavřou střešní okna a vytáhnou se venkovní žaluzie. Při detekci kouře zase všechny obyvatele okamžitě varuje.

„V případě, že se v místnosti objeví kouř, detekují jeho mikroskopické částice a spustí hlasitý alarm, který obyvatele bytu vytrhne iz hlubokého spánku. V případě, že nejsou doma, zalarmuje sousedů, „vysvětluje Jaroslav Uhlík, generální ředitel společnosti Schneider Electric. Inteligentní systém může obsahovat i tlačítko „panika“, které okamžitě spustí poplach, v celém domě rozsvítí světla a vytáhne žaluzie, aby tak vystrašil případného narušitele.


Stiskem jediného tlačítka můžete zhasnou

Při odchodu z domu můžete zase stiskem jediného tlačítka zhasnout všechna světla a deaktivovat vybrané zásuvky s potenciálně nebezpečnými spotřebiči. Domácnost se uvede do režimu spánku, vytápění se ztlumí a aktivuje se zabezpečovací systém. Při delším pobytu mimo domu lze systém nastavit tak, aby se světla vhodně zažínali a zhasínala a žaluzie stěhovalo tak, aby okolí mělo dojem, že jste stále doma.

Dnes již existuje celý arzenál sofistikovaných zařízení, které iz obyčejného příbytku udělají „inteligentní“. Některé vyžadují, abyste o jejich nasazení uvažovali již při projektu nového bydlení, jiné jsou na instalaci nenáročné. Oblibě se těší například prvky ochrany domácnosti před zloději. Posloužit k tomu vám mohou IP kamery nebo pohybové senzory.

Například detektor pohybu nejenže může spustit alarm, ale i na dálku prostřednictvím SMS či aplikace v mobilním telefonu upozornit na narušení bytu. Stejný detektor můžete efektivně využít i na další činnosti, například na automatické zapínání osvětlení při vstupu do místnosti, respektive vypínání, když se tam nikdo nenachází.

Detektory pohybu

Detektory pohybu jsou mimořádně citlivé přístroje, které využívají infračervené záření, ultrazvuk nebo vysokofrekvenční technologii, případně jejich kombinace. Například ultrazvukové senzory rozpoznávají přítomnost osob v místnosti analyzováním posunu zvukové frekvence, kterou způsobují i ​​drobné pohyby, jako je ťukání do klávesnice či obracení listů v knize.

Infračervená optická technologie zase zaznamenává teplo vyzařované lidmi. Kombinované, duální senzory přitom dokáží pokrýt okolí až do několika desítek metrů, dokonce i za příčkami či zdmi.

Co lze ovládat prostřednictvím inteligentní domácnosti

– osvětlení – nejen doma, ale i na chodbě, v zahradě či na přístupové cestě

– žaluzie, topení, klimatizaci nebo vybrané elektrické zásuvky

– rádio a televizi, jakož i jejich hlasitost, kávovar, varnou konvici a další spotřebiče

– sledování spotřeby energií v domácnosti a jejich šetření

– monitorování teploty, uzavření vody a plynu

– alarm a bezpečnost domácnosti (například i rozbití oken)

– v případě rodinných domů zařízení venku – otevírání a osvětlení garáže, zavlažování trávníku, teplotu, ohřev vody a filtraci v bazénu nebo větrání skleníku

Related posts

Proč si nainstalovat fotovoltaickou elektrárnu na dům?

no-media.cz

Jak ušetřit na rekonstrukci rodinného domu?

no-media.cz

Znáte nejnovější trendy v zařizování domácnosti?

no-media.cz